19 kwietnia miała miejsce 76 rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Z tej okazji Miejsko – Gminna Biblioteka w Opolu Lubelskim zorganizowała akcję społeczno-edukacyjną “Żonkile”, której patronem jest Muzeum Żydów Polskich Polin. Ma ona na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży czym było powstanie, jaki był jego przebieg i jak potoczyły się losy jednego i jego głównych bohaterów – Marka Edelmana. Nasza biblioteka organizowała spotkania z młodzieżą licealną, oraz z osadzonymi z Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim. Uczestnicy spotkań obejrzeli film „Nie było żadnej nadziei” i „Powstanie w getcie warszawskim 1943”, w którym bardzo sugestywnie przedstawione zostały relacje świadków oraz chronologia zdarzeń, przybliżając tym samym charakter działań bojowych podjętych przez powstańców. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja życiorysu Marka Edelmana – jednego z przywódców powstania. Zaproszeni goście z uwagą i zaciekawieniem uczestniczyli w spotkaniu. Na zakończenie uczestnicy, pozowali do wspólnego zdjęcia z przypiętym żonkilami które zostały wykonane przez pracowników biblioteki. Mamy nadzieję, że tego typu wydarzenia na stałe zagoszczą w naszej Bibliotece, ponieważ jak mówił Marek Edelman “Trzeba więc pilnować, by kultura pielęgnowała dobroć, nie nienawiść.”

Małgorzata Pidek