27 kwietnia 2024 w Miejsko-Gminnej Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie Pani prof. Joanny Warońskiej-Gęsiarz. Tematem spotkania była książka „Bruno Winawer. Miedzy nauką a fantazją”.

Wystąpienie Pani profesor poprzedził wykład Pana Władysława Mądzika – „Uratowany z holocaustu przez Armię Krajową na Powiślu Opolskim”. Spotkanie odbyło się w ramach upamiętnienia 80 rocznicy śmierci Bruno Winawera, który ostatni rok swego życia spędziła ukrywając się na terenie naszego powiatu.

Panie Agnieszka Morek i Agnieszka Bednarz z opolskiego teatru „Pokolenie” uatrakcyjniły wieczór dialogiem autorstwa B. Winawera.

Opolskie Centrum Kultury. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim dziękują Pani Joannie Warońskiej-Gęsiarz oraz Panu Władysławowi Mądzikowi za przybliżenie twórczości polskiego literata okresu międzywojnia.