W dniach 14 – 16 listopada delegacja bibliotekarzy w składzie Małgorzata Pidek, Wioleta Bucior i Marcin Iwaniak wzięła udział w 9 Kongresie Bibliotek w Łodzi. W tym roku wydarzenie miało charakter szczególny, bowiem Organizator – Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego obchodził swoje 10-lecie.

Z względu na fakt, że Kongres rozpoczynał się wcześnie rano, przybyliśmy do Łodzi dzień wcześniej. Po udanym lądowaniu na dworcu Łódź Fabryczna, skierowaliśmy się do pobliskiego, niedawno otwartego kompleksu EC1, w którym mieści się Planetarium oraz Centrum Nauki i Techniki. Jako prawdziwi bibliotekarze nie mogliśmy przejść obojętnie obok atrakcji dostępnych w tym niezwykłym miejscu. Kompleks powstał w miejscu starej elektrociepłowni i jest efektem prac rewitalizacyjnych prowadzonych na szeroką skalę. Zamiast ponurych murów zrujnowanej fabryki, mieszkańców i turystów wita nowoczesna postindustrialna bryła, której zawartość może przyprawić o zawrót głowy. Planetarium, ścieżki dydaktyczne, lot w kosmos, termowizja, kino naukowe i wystawy czasowe to tylko część dostępnej oferty Centrum. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem, a kilka z obejrzanych wystaw stało się natchnieniem do pomysłów na zajęcia biblioteczne.

Drugi dzień był dniem kongresowym – wzięliśmy udział w uroczystej gali otwarcia, na której przedstawiono osoby odpowiedzialne za realizację projektów w ciągu 10 lat istnienia FRSI, wysłuchaliśmy także wykładów inauguracyjnych gości kongresu – Anny Bikont i Urszuli Dudziak. Po gali nastąpiła mocno oczekiwana część warsztatowo – dydaktyczna, której program był imponujący – 23 tematy i spotkania z ciekawymi ludźmi – liderami projektów, trenerami oraz edukatorami. Oto kilka tematów wybranych przez nas:

• Wierzyć czy nie wierzyć (informacjom)? Oto jest pytanie PIOTR HENZLER trener, Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich,
  • Świętowanie w bibliotece. Gala jubileuszowa, święto kalendarzowe, piknik i festyn…dlaczego i dla kogo je organizujemy? ANNA MIODYŃSKA Małopolski Instytut Kultury w Krakowie,
  • Praca z więźniami/osobami wykluczonymi. Czy jest się czego bać? URSZULA TRZECIAKOWSKA arteterapeutka,
  • Duże eventy w sieci – wypromuj swoje wydarzenie ANNA ORZECH Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
  • Odczaruj Programowanie ANNA TRELIŃSKA i PATRYK BETCHER (FRSI) Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego,
  • i wiele innych…

Warsztaty trwały do wieczora, zmęczeni wróciliśmy do miejsca zakwaterowania odpocząć i nabrać sił na kolejny dzień, który miał upłynąć pod znakiem sesji foresight’owych.

Sesje foresight’owe to warsztaty, które miały na celu wyznaczenie celów i kierunków pracy bibliotek w perspektywie następnych 10 lat. Działaliśmy pod kierunkiem 7 ekspertów z obszarów technologii, edukacji globalnej, kultury, przestrzeni, zaangażowania społecznego, ekologii i książki/czytania. To właśnie razem z nimi, w oparciu o realne dane statystyczne i nasze biblioteczne doświadczenia, próbowaliśmy stworzyć pakiet scenariuszy funkcjonowania biblioteki w jej społecznym i instytucjonalnym otoczeniu.

Czy było warto? Tak! Czy było fajnie? Oczywiście! Wróciliśmy pozytywnie naładowani energią i pełni zapału do dalszej pracy 🙂