W dniu 7 listopada 2019 r. w naszej bibliotece obyły się zajęcia o nazwie HEJT STOP!   Akcja zorganizowana została pod patronatem Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundacji Kocham Polskę. W warsztatach wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Konarskiego w Opolu Lubelskim. O tym skąd bierze się hejt oraz jak nie poddać się stereotypom opowiadali Pani Iwona Bidzińska – psycholog z wieloletnim stażem w pracy z młodzieżąPaweł Gajec – nasz pracownik. W trakcie zajęć uczestnicy aktywnie pracowali w grupach. Swoje przemyślenia przedstawiali w formie dyskusji. Młodzież dowiedziała się, jak reagować na hejt, a także jak powstrzymywać jego rozprzestrzenianie. Poruszone zostały również aspekty prawne związane z konsekwencjami hejtu. Uczniowie określili emocje, które towarzyszą osobie hejtowanej oraz te, którymi kieruje się hejter. Kolejną kwestią, która została mocno zasygnalizowana była szeroko pojęta pomoc ofiarom hejtu – czyli jak i gdzie szukać pomocy i co może zrobić każdy z nas, aby pomóc takim osobom. Zgodnie z dewizą akcji, zajęcia były prowadzone poprzez dialog z jego uczestnikami, ponieważ…:

Podstawą spotkania jest rozmowa.

Tam, gdzie nie ma rozmowy, nie ma spotkań.

Tam, gdzie nie ma spotkań, nie ma relacji.

Gdzie nie ma relacji, nie ma rozwoju.